Soralım Öğrenelim

İsimsiz

ben geceleri tuvalete kalkıp çok su içiyorum sizce ben diyabetlimiyim | 17 Kasım 2016 - 12:11

Diyabetin bulgularından birisi gece bir kaç kez uykudan uyanıp tuvalete gitmedir ama bunun başka nedenleri de olabilir. Şüphelerinizi yok etmek için bir kez açlık kan şekeri baktırın.

Prof. Dr. Şükrü Hatun

muzaffer yoldaş

mrb hocam...Tip 1 diyabet hastasıyım 3 yıldır..önceleri sabah 9 da ve akşam 21-00 da yapıyordum insülini ama yaklaşık 1 yıldır öğlen 12-00 da ve akşam 22-30 da yapıyorum ve normal gidiyor değerlerim...bu yaptığım doğrumu çünkü bana bu şekilde daha kolay geliyor..Teşekkürler | 13 Kasım 2016 - 14:52

O zaman karışım insülin kullanıyorsun. Bu zamanlar önerilen zamanlar değil Muzaffer. Kendi hekiminle görüşmende yarar var.

Prof. Dr. Şükrü Hatun

Damla C.

Merhabalar yardimci olursaniz cok sevinirim yasim 17 carpinti oluyo calisirken staj yapiyorum oyuzden sekerimi olcuyum dedim benim aclik kan sekerim 36 , 42 , 26 cıkti ve bikerede cok dusuk oldugundan lo yazisi geldi aletten ama 1 saat 2 saat sonra 80 gibi degerler cıkıyor bu aralarda agzım cok kuruyor susuzluk hissediyorum ve geceleri idrara cok cıkiyorum acaba benmi endiseleniyorum yoksa herhangi bir hastalik varmi | 12 Kasım 2016 - 16:27

Bu söylediğiniz değerler oldukça düşük kan şekeri değerleri. Bu değerlerde çarpıntı olur. Mutlaka bir hekime başvurmanız gerekir.

Prof. Dr. Şükrü Hatun

Sena

Merhaba ben Sena 11 yasındayım 3.5 yıldır tip 1 diyabetim Geceleri nedenini bilmediğim halde sekerim çok dusuyor. 15 dk sonra normale donuyor. Ama 1 saat sonra tekrar dusuyor. Bunun nedeni ne olabilir. Yada ne yapabilirim? | 11 Kasım 2016 - 15:23

Merhaba Sena, geceleri saat kaç civarında kan şekerin düşüyor? Akşam yemeğinde yaptığın insülin dozu fazla olabilir, en doğrusu seni izleyen diyabet ekibi ile iletişime geçip insülin dozlarını beraber düzenlemeniz olacaktır.

Doç. Dr. Gül Yeşiltepe Mutlu

Sena

Merhaba ben Sena 11 yasındayım 3.5 yıldır tip 1 diyabetim Geceleri nedenini bilmediğim halde sekerim çok dusuyor. 15 dk sonra normale donuyor. Ama 1 saat sonra tekrar dusuyor. Bunun nedeni ne olabilir. Yada ne yapabilirim? | 11 Kasım 2016 - 15:23

Gece kan şekeri düşüklüklerinin bir nedeni gündüz yapılan fazla egzersizin geç etkisi olabilir. Ya da Lantus veya Levemir'in pik yaptığı zamana rast geliyor olabilir. Kendi hekiminizle birlikte bu ihtimalleri analiz etmek ve buna göre bir öneride bulunmak iyi olur.

Prof. Dr. Şükrü Hatun

Selahattin demir

Değerli arkadaşım diyabet üyeleri 11 yaşındaki kızım tip1 3 yıl oldu şeker değerleri çok değişkenlik gösteriyor 15gun hastanede kaldık fakat yaşanan sıkıntılar devam ediyor geceleri 3-4 kez hipo gerçekleşiyor.yükleme yapıyorum tekrar hipo gerçekleşiyor. Cozum bulamıyorum bu konuda desteginize ihtiyacım var lütfen bana ulaşın 05327653458 saat sorunu yok acilll desdeklerinize ihtiyacım var şimdiden herkese teşekkür ediyorum.Herkese sağlıkli günler diliyorum... | 11 Kasım 2016 - 14:44

Selahattin Bey, hangi şehirde yaşadığınızı öğrenebilir miyiz? mail adresim: gmutlu@kuh.ku.edu.tr buradan yazabilirsiniz.

Doç. Dr. Gül Yeşiltepe Mutlu

muzaffer yoldaş

mrb hocam...insülin saatimiz geldiği zaman o zaman zarfında yemek yiyecek durumda değilsek genede insülini yapmalımıyız?Teşekkürler | 09 Kasım 2016 - 13:32

Yemek yiyemiyorsanız insülin yapmayın. İnsülini 1 saat geciktirebilirsiniz..Ancak kan şekeriniz öğün öncesi çok yüksek ise sadece kan şekerinizi düşürecek dozda insülin uygulayabilirsiniz. Ancak bunu yapabilmeniz için 1 ünite insülinin kan şekerinizi ne kadar düşürdüğü bilgisine sahip olmanız yani karbonhidrat sayımını bilmeniz gerekiyor. Bu konuya hakim değilseniz yemek yiyene kadar insülin yapmayınız ancak bu süreç 1 saati aşmasın

Doç. Dr. Dyt. Alev Keser

Arda Berke

Merhaba. Oğlum Arda'ya iki hafta önce tip1 tanısı kondu herşey yolunda giderken kurdeşen döktü acilde avil ve kortizon içeren iğne kalçadan yapıldı. Dün gece şekeri iyiyken bu gece 350. Lantus u kalçadan yapıyoruz. İğne vurulduğu zaman lantus u farklı yerden mi yapmak gerekir. Etkisini göstermesine engel midir? Şimdiden teşekkür ederim | 05 Kasım 2016 - 22:46

Öncelikle geçmiş olsun. Bu kan şekeri yükselmesi tamamen kortizona bağlı. Diğer iğnelerin yapılması ile Lantus yapılması arasında bir olumsuz etkileşim yok

Prof. Dr. Şükrü Hatun

Arda Berke

Oğlum Arda'ya iki hafta önce tip1 tanısı kondu herşey yolunda giderken kurdeşen döktü. İki akşamdır acilde avil ve kortizon içeren iğne kalçadan yapıldı. Dün gece şekeri normalken bu gece 350. Lantus u kalçadan yapıyoruz. İğne vurulduğu zaman kalçadan lantus yapmak doğru mu | 05 Kasım 2016 - 22:40

Bu tamamen Kortizona bağlı. Lantus ile diğer iğnelerin yapıldığı yer arasında olumsuz bir etkileşim yok.

Prof. Dr. Şükrü Hatun

muzaffer yoldaş

mrb...hocam tip 1 diyabet hastasıyım...insülin yapmadan önce yada yaptıktan hemen sonra duş alınabilirmi* | 04 Kasım 2016 - 23:07

Alınabilir ama sıcağın insülin emilimini hızlandırdığı unutmadan. Yani kan şekeri düşüklüğü yaşayabilirsiniz. Bu nedenle mutlaka gerekmedikçe insülin ile duş arasında 2 saat süre olsun.

Prof. Dr. Şükrü Hatun